silownik1

Regeneracja siłowników hydraulicznych – co to jest i ile kosztuje?

Biznes

Temat hydrauliki siłowej jest bardzo powszechny. Jej zastosowanie można spotkać w przeróżnych branżach, począwszy od rolnictwa, przez leśnictwo, budownictwo, drogownictwo, a na zakładach utrzymania czystości kończąc. Jest tak, ponieważ to uniwersalny i stosunkowo niedrogi system, gwarantujący dużą precyzję wykonywanych prac, która idzie w parze z ogromną wytrzymałością. Nic jednak nie jest wieczne i maszyna z biegiem czasu ulega zużyciu, dlatego warto regularnie serwisować poszczególne jej podzespoły. Jednym z bardziej narażonych na uszkodzenia są siłowniki hydrauliczne.

Siłowniki hydrauliczne, jako element urządzenia znajdujący się na zewnątrz maszyny i mający kontakt z czynnikami choćby pogodowymi, są szczególnie narażone na zniszczenie. Błoto czy piasek obecne na przykład na terenie budowy, na której operuje koparka, często dostają się do wnętrza siłownika i powodują mikrouszkodzenia. Oprócz tego mogą dostać się tym sposobem do wnętrza całej instalacji i w efekcie spowodować jeszcze poważniejsze uszkodzenie maszyny. Warto więc zdecydować się na serwis siłowników hydraulicznych, dzięki któremu ograniczymy koszt, który mógłby się pojawić w razie konieczności zakupu nowego siłownika w przypadku większej awarii.

Jak powinna przebiegać naprawa siłowników hydraulicznych?

Siłownik hydrauliczny składa się z wielu elementów i zupełnie bezsensowne jest celowanie w źródło uszkodzenia w ciemno. Dlatego w przypadku awarii siłownika profesjonalny serwis powinien najpierw przeprowadzić szczegółowy rekonesans i przedstawić zakres prac, jakie zostaną wykonane w przypadku naprawy. Jest to oszczędność czasu, a co za tym idzie, również pieniędzy. Poszczególne etapy sprawdzenia przyczyn wadliwego działania powinny zawierać:

  • skontrolowanie powierzchni chromowanych,
  • sprawdzenie szczelności dławicy, spasowania jej z łożyskiem oraz osadzenia wewnątrz cylindra,
  • kontrolę tłoka i spasowania go z cylindrem.

Obowiązkiem doświadczonego serwisanta jest rozebranie siłowników na części w celu ustalenia, które części wymagają bezwzględnej wymiany, a którym wystarczy regeneracja. Zupełnie niepotrzebna jest wymiana wszystkich uszkodzonych części składowych, ponieważ może się okazać, że sama regeneracja siłowników hydraulicznych będzie wystarczająca, aby przywrócić maszynie pełną sprawność.

Po przeprowadzonej diagnostyce ważne jest, abyśmy poznali szacowane koszty regeneracji siłowników i zorientowali się, czy dany serwis wyposażony jest w swoją stację diagnostyczną z dostępem do urządzeń pomiarowych. Dzięki temu mechanik będzie w stanie określić, w jakiej kondycji znajduje się zregenerowany siłownik, czy na pewno jest gotowy, aby służyć nam przez dłuższy czas po interwencji i zapewnić dalszą, niezawodną pracę maszyny.

silownik2

Serwis siłowników hydraulicznych – jaka firma będzie najlepsza?

Czym kierować się przy wyborze firmy serwisowej, dla której profesjonalna i skuteczna regeneracja siłowników hydraulicznych to bułka z masłem? Powszechnie najbardziej pożądane są te serwisy, które oferują wykonanie usługi w najniższej cenie. Jednak ten aspekt nie zawsze jest najlepszym drogowskazem w tym przypadku. Profesjonalny serwis powinien przede wszystkim pracować na najlepszej jakości produktach, którymi są na przykład uszczelniacze. Są to kluczowe elementy budowy siłownika i z reguły zużywają się one najszybciej, co w przypadku ich obniżonej klasy będzie skutkowało szybszym wyeksploatowaniem i koniecznością kolejnej wycieczki do serwisu. Warto też zainteresować się tym, czy dany serwis ma wspomnianą wyżej stację diagnostyczną. Niesprawdzony siłownik, który trafi do nas z powrotem, może okazać się felerny i spowodować ponowny przestój w pracach, generując ogromne koszty, a nawet prowadzić do kar umownych z powodu niewywiązania się z obowiązku wykonania pracy w danym czasie. Bardzo istotną informacją jest też to, czy dana firma wszystkie usługi wykonuje osobiście. Jeśli korzysta z pomocy podwykonawców, może wystąpić problem przy dochodzeniu gwarancji, bo w razie jakichkolwiek niedociągnięć trudno będzie ustalić, na jakim etapie zostały zrobione. Utrudni to wyegzekwowanie konkretnej i szybkiej kompensacji źle naprawionego siłownika. Dlatego warto skorzystać z pomocy sprawdzonego, polecanego serwisu zamiast kierować się tylko najniższą ceną, gdyż nie zawsze idzie ona w parze z jakością.

naprawa1

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *