Ostatnie lata przyniosły duży krok naprzód w rozwoju hydrauliki siłowej. Zapotrzebowanie na nią jest niezmiennie duże, a to ze względu na możliwość dokładnego operowania maszynami podczas pracy. Układ hydrauliczny składa się z wielu elementów, ale najważniejszym jest pompa hydrauliczna. Jej głównym zadaniem jest wytworzenie energii hydraulicznej, która pod ciśnieniem zostanie przekazana do wszystkich koniecznych podzespołów. Aby pompa hydrauliczna mogła działać, potrzebne jest zewnętrzne źródło zasilania w postaci silnika spalinowego lub elektrycznego. Wytworzona przez niego energia mechaniczna jest przekształcana przez pompę w energię hydrauliczną. Układ hydrauliczny jest niezastąpiony, gdy potrzeba precyzyjnego prowadzenia ciężkich maszyn.
Rodzaje pomp hydraulicznych – podział, przykłady użycia
Wśród pomp hydraulicznych można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów. Popularna i bardzo często spotykana jest pompa hydrauliczna zębata. Jej głównymi zaletami są wytrzymałość na długą pracę i dobra wydajność. Bardzo często spotyka się ją w maszynach rolniczych. Rodzaj ten dzieli się dodatkowo na pompy hydrauliczne o zazębieniu zewnętrznym, wewnętrznym i pompy hydrauliczne zębate gerotorowe. Pompa hydrauliczna wielotłoczkowa to rodzaj zyskujący uznanie i szeroko rozwijany. Sprzyja temu wysoka wydajność podczas wysokiego ciśnienia w układzie. W zależności od położenia tłoków względem wirnika, wyróżnia się pompy z tłokami ułożonymi promieniowo i osiowo. Pompy hydrauliczne śrubowe są mniej popularne od wielotłoczkowych. Występuje w nich podział na dwu- i trzyśrubowe, o wiele rzadziej spotkamy się z pompami hydraulicznymi jednośrubowymi. Pompy te wykorzystywane są najczęściej w transporcie substancji niebezpiecznych, także trudnych, jak np. farby. Ostatnim rodzajem są pompy hydrauliczne łopatkowe. Dzielą się ona na dwa rodzaje – działania pojedynczego oraz podwójnego. Pompy hydrauliczne łopatkowe działania pojedynczego dzielą się dodatkowo na te z wlotem zewnętrznym i wewnętrznym. Są delikatne, dlatego często wykorzystywane w transporcie gazów i substancji czystych.
Pompa hydrauliczna – częste usterki
Pompy hydrauliczne są jednym z najbardziej narażonych na usterki podzespołów układu. Jest to związane z ich specyfiką pracy. Kiedy silnik działa, pompa pracuje przez cały czas, co sprzyja szybszemu zużyciu części i awariom. Popularnym problemem jest przegrzewanie się pompy hydraulicznej. Gdy maszyna traci moc, również może oznaczać to, że problem leży w pompie. Utrata ciśnienia w układzie będzie świadczyć o usterce. Stwierdzenie przyczyny awarii najczęściej jest proste. Powodem problemów może być nieszczelny układ hydrauliczny lub jego zapowietrzenie. Pompa hydrauliczna może również wymagać ponownej kalibracji. Bywają jednak przypadki, szczególnie gdy pompa jest używana przez długi czas, że konieczna jest regeneracja pomp hydraulicznych. Zużycie spowodowane pracą i związanymi z nią przeciążeniami sprawiają, że do tego typu sytuacji dochodzi dosyć często. Regeneracją pompy powinien zająć się odpowiedni serwis, który w jej ramach wykona związany z tym komplet usług.
Zakup pompy hydraulicznej – czego się wystrzegać?
Kupując pompę hydrauliczną, musimy pamiętać, aby wybrać jej odpowiedni rodzaj. Wśród wyżej wspomnianych istnieją bowiem te, które nie sprawdzą się w każdym środowisku pracy. Jeśli interesuje nas przy tym głośność pracy pompy, również należy uważać i dobrze zapoznać się z jej specyfikacją. Podczas przeglądu ofert należy zwracać uwagę na ceny. Te potrafią być zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie. Zależą od wielu zmiennych, między innymi wydajności czy jakości materiału. Niższa cena nierzadko oznacza gorsze spasowania części, niższą kulturę pracy i gorszą wydajność. Efektem może być napotykanie licznych awarii, często kosztownych. Wydając mniej na nową pompę, możemy zapłacić nawet równowartość ceny za naprawę szybko pojawiających się awarii, przez co wydamy więcej na tańszą pompę niż za jej droższy odpowiednik. Z tego względu warto poświęcić czas i zapoznać się z informacjami, które pompy hydrauliczne mają dobrą specyfikację i są wykonane z dobrych materiałów. Jest to tym bardziej istotne, jeśli nasza pompa będzie pracować w trudnych warunkach. Przesadne oszczędzanie może zakończyć się podwójną stratą.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/