kurzajka

Czym jest kurzajka? Jakie są jej przyczyny i objawy?

Zdrowie

Brodawka, często określana zamiennie jako kurzajka, stanowi nieestetyczną zmianę na powierzchni skóry. Brodawki powstają na skutek zakażenia organizmu wirusem. W rzeczywistości proces leczenia bywa długotrwały i trudny. Dzieje się tak ze względu na posiadanie przez nie tendencji do nawracania. Przedstawiamy, czym dokładnie są kurzajki, oraz jak skutecznie z nimi walczyć. W wielu przypadkach wystarczy płyn na skórę Brodacid.

Czym są brodawki (kurzajki)?

Brodawki to zmiany skórne, które powstają ze względu na obecność wirusa HPV. Charakteryzują się wyglądem przypominającym narośl o grudkowatej strukturze. Mogą posiadać kilka odcieni, począwszy od cielistego, poprzez szarawy, aż po brązowawy. Równolegle mogą także posiadać zróżnicowaną wielkość, od kilku mm aż do nawet 2 centymetrów.

Najczęściej występują na powierzchni dłoni i stóp, jednak sporadycznie mogą występować w innych częściach ciała. Brodawka nie wiąże się bezpośrednio z dolegliwościami bólowymi, ale te umiejscowione na stopach mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia. Poza widocznymi zmianami na skórze nie są najczęściej dostrzegalne inne objawy kurzajek.

Czym różni się brodawka od odcisku?

Wiele osób może mieć początkowo problem z prawidłowym określeniem dolegliwości. W przypadku kurzajki nie występuje w jej okolicach stan zapalny. Powierzchnia zmiany cechuje się nieregularnością oraz szorstkością. W przypadku kurzajek występujących na stopach można dostrzec czarne kropeczki u szczytu narośli, które nie występują w odciskach.

Od czego robią się kurzajki?

Powstawanie kurzajek jest ściśle związane z zakażeniem wirusem HPV. Bardzo łatwo przenoszą się na człowieka. Wystarczy wyłącznie dotknąć zakażonej osoby lub korzystać z jej przedmiotu. Stąd też na zarażenie najbardziej narażeni są ludzie, którzy korzystają z saun, basenów, czy salonów kosmetycznych.

HPV przenika poprzez uszkodzony naskórek, czyli wystarczające może być drobne skaleczenie. Nie u wszystkich dojdzie do powstania kurzajek. Występują najczęściej u osób posiadających zaburzoną odporność. Warto wiedzieć, że kurzajki mogą uwidocznić się nawet po kilku miesiącach od zakażenia.

Jak leczyć kurzajki?

Kurzajki można z powodzeniem leczyć w domu za pomocą profesjonalnych preparatów. Warto zastosować wówczas płyn na skórę Brodacid, który  zawiera substancje czynne o sprawdzonym działaniu: kwas mlekowy i kwas salicylowy. Kwas salicylowy działa keratolitycznie, zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek  ułatwiając jego złuszczenie, a kwas mlekowy niszczy zrogowaciałą warstwę skóry, doprowadzając do jej usunięcia. Dzięki niemu przeprowadzisz skuteczną i bezinwazyjną kurację samodzielnie w domu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *