tomografia-komputerowa

Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?

Zdrowie

Otrzymałeś skierowanie na badanie tomograficzne? Obawiasz się go i nie wiesz czy będzie dla ciebie bezpieczne? Twoje obawy są jak najbardziej uzasadnione i bardzo dobrze o tobie świadczą. Dowodzą bowiem że interesujesz się swoim zdrowiem i życiem i nie obca ci jest metodyka przeprowadzania najróżniejszych badań medycznych.

Promienie RTG w medycynie

Tomografia komputerowa to badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Jednorazowa dawka, którą nasze ciało przyjmuje podczas tomografii komputerowej rzeczywiście jest większa niż podczas klasycznego badania RTG. Nie przekracza jednak bezpiecznych norm i nie należy się obawiać jakichkolwiek skutków ubocznych z tego tytułu. Trzeba jednak pamiętać że tomografii komputerowej nie należy powtarzać częściej niż co rok, za wyjątkiem sytuacji, w których zagrożone jest nasze życie.

Do czego służy tomografia komputerowa?

W jakich celach przeprowadzane jest badanie tomografem komputerowym? Jego cel jest prosty – wyniki badań mają nam dać najlepszy obraz stanu naszego zdrowia i wskazać na obszary, które wymagają uwagi lekarza. Tomografia komputerowa to szczegółowe badanie, które można wykonać tylko na skierowanie lekarskie. Koszt tomografii komputerowej wykonywanej prywatnie to około 500 złotych. Nie zapłacimy za to badanie nic, jeśli zostanie wykonane na NFZ. Czy po tomografii komputerowej mogą wystąpić jakiekolwiek skutki uboczne? Owszem, jest to prawdopodobne. Do najczęściej występujących zalicza się wymioty, wysypkę i delikatne podrażnienie skóry, szczególnie u osób wrażliwych.

Jak się umówić na tomografię komputerową?

O zasadności wykonania tomografii komputerowej zawsze decyduje lekarz. To na jego polecenie i wskazanie badanie może zostać wykonane. Powinien on ci wystawić skierowanie, z którym udajesz się do specjalistycznej poradni w ramach funduszu NFZ lub wykonujesz to badanie prywatne, płacąc za niego samodzielnie. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na czekanie w długich kolejkach, pozostaje tylko wizyta prywatna. Czy wiesz że pożyczka online może ci zapewnić pieniądze na pokrycie kosztów takiej wizyty lekarskiej i wykonania badania? Dzięki niej unikniesz niepotrzebnego czekania w kolejce – nawet przez kilka miesięcy, tylko wykonasz badanie nawet z dnia na dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *