zabawki dla dzieci 1

Zabawki w procesie rozwoju dziecka

Porady

Socjologowie dziecięcy od dawna zwracają uwagę na istotną rolę, jaką zabawki pełnią w rozwoju dziecka. Już od malutkich niemowląt aż po dzieci ośmioletnie zabawki mają duże znaczenie w prawidłowym rozwoju malucha, jego uspołecznianiu, uczeniu go właściwych zachowań oraz przede wszystkim zaspokajania jego potrzeby zabawy. Nie oznacza to jednak, że każda zabawka będzie pełniła tę rolę w sposób automatyczny. Dzieci również mają swoje preferencje i oczekiwania oraz w różny sposób angażują się w różne procesy zabawy. To, co dla dziewczynki trzyletniej może być ciekawym doświadczeniem zabawy, z którego niechętnie zrezygnuje, dla dziewczynki czteroletniej może być już zupełnie nieatrakcyjne.

Preferencje zmieniają się w zależności od wieku i płci dziecka, ale też jego wychowania i środowiska społecznego

Inną formę będą miały zabawy w grupie rówieśniczej a zupełnie inną samodzielne. Dotyczy to również samych zabawek, które rzadko kiedy są już dzielone wedle stereotypu „chłopięce” oraz „dziewczęce”. Współcześnie producenci starają się wręcz podkreślać uniwersalność swoich produktów, dzięki czemu mogą one trafić do szerszej grupy odbiorców. Dzie09ci nie muszą się też koniecznie bawić tylko lalkami lub tylko samochodami, ale mają ogromny wybór różnych zabawek i akcesoriów do zabawy dostosowanych do swojego wieku i poziomu rozwoju. Dlatego profesjonalny sklep z zabawkami lalabu.pl, aby ułatwić rodzicom czy opiekunom zakup właściwej zabawki, stosuje specjalne oznaczenia wedle np. wieku dziecka.

Takie rozróżnienie ułatwia podjęcie dobrej decyzji zakupowej, ale pośrednio wskazuje też na pewien typ kategorii zabawek

Na przykład te przeznaczone dla niemowląt będą obejmowały głównie pluszaki oraz maskotki. Z kolei zabawki dedykowane już znacznie starszym dzieciom jak 7 lub 8-latki będą przede wszystkim zabawkami edukacyjnymi o rozszerzonych funkcjach nauki a nie samej zabawy. Dzięki temu rodzic nie będzie miał problemu z wyborem odpowiedniej zabawki dla swojego dziecka, a przy tym ryzyko, że wybierze nietrafiony produkt, ulega znaczącej redukcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *