Obecnie na całym świecie rolnicy muszą polegać na stosowaniu środków ochrony roślin, aby uzyskać plony odpowiedniej jakości oraz ilości.
Herbicydy można nakładać różnymi środkami, w tym opryskiwaczami wysięgnikowymi, opryskiwaniem z powietrza, spryskiwaczami, wycieraczkami do koców, aplikatorami z knotem linowym, urządzeniami do usuwania chwastów i opryskiwaczami plecakowymi.
Przykładem trującego chwastu jest lulek czarny
Opryskiwacz wysięgnikowy jest najczęstszym rodzajem urządzenia do stosowania herbicydów w rolnictwie na dużą skalę. Opryskiwacz taki ma wiele elementów, z których najważniejszymi są dysze, które dzielą herbicyd na wiele małych kropelek, które są wyrzucane przez powietrze do celu. Dysza jest jedynym elementem opryskiwacza, który bezpośrednio decyduje o skuteczności takiego oprysku. Wszystkie inne elementy są niezbędne do ustawienia dysz i zapewnienia im stałego dopływu herbicydu pod odpowiednim ciśnieniem. Prawidłowy dobór i działanie dyszy mają kluczowe znaczenie dla udanego oprysku wybranym herbicydem na polu.Spryskiwacze to przydatny, ale nieprecyzyjny sposób na szybkie aplikowanie herbicydów na dużych powierzchniach. Polegają na wietrze, aby znieść herbicyd w odpowiednie miejsce. Jeśli wiatr jest zbyt słaby lub prędkość opryskiwania zbyt duża, szerokość pokosu zmniejszy się, co może spowodować przedawkowanie i marnowanie chemikaliów. Jeśli wiatr jest zbyt silny lub porywisty, zwiększa szerokość pokosu, co zmniejszy dawkę nanoszenia środków chemicznych i zwiększy ryzyko uszkodzeń spowodowanych znoszeniem oprysku na inne tereny.Za pomocą oprysków z użyciem herbicydów możemy usunąć z plonów wiele rodzajów chwastów wieloletnich lub jednorocznych, jak lulek czarny, roślina z gatunku psiankowatych. Chwast ten osiąga wysokość około 60 centymetrów, ma duże kwiaty o kształcie dzwonkowatym, żółtawe z czarnym środkiem i żyłkowaniem, zebrane w gronach. Należy zauważyć, że lulek czarny jest gatunkiem chwastu silnie trującym, a możemy go spotkać głównie na plonach roślin okopowych i w kukurydzy.