Oszczędny dom – garść praktycznych porad

Dom

Obecnie trwający szał na ekologiczne produkty, zdrowe żywienie oraz ochronę środowiska trafił również do sfery mieszkaniowej. Dla wielu mieszkających ludzi nie jest ważne jednak często środowisko, a konkretne oszczędności, które mogą być poczynione w przypadku racjonalnego ogrzewania, gospodarowania energią w sposób przemyślany oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Jak zainwestować i sprawić, aby dom był oszczędny i jednocześnie wygodny?

Eko nie oznacza wyrzeczeń!

Ekologiczne podejście do mieszkania wcale nie musi być związane z olbrzymimi wyzwaniami i nieprzyjemnościami. Ograniczenie zużycia prądu elektrycznego może być realizowane poprzez specjalne przyłącza do gniazdek lub inteligentne systemy zarządzania domem – możliwe jest natychmiastowe wyłączenie gniazdek w urządzeniach, które nie wymagają pracy ciągłej np. w telewizorze, zmywarce, pralce lub też innych urządzeniach pobierających prąd.
Warto pomyśleć także o modyfikacji oświetlenia. Nie ma co bezmyślnie alokować świateł, gdy świetne i do tego – oszczędne diody led pozwolą oświetlić pomieszczenie ciepłym światłem przy znikomym poborze energii elektrycznej.

Nowoczesne piece C.O oraz kuchenki – nawet te indukcyjne, pozwalają bez większych trudności oszczędzać energię – działają one w trybach efektywnego zarządzania energią – szczególnie dozowaniem gazu lub prądu oraz wykorzystują technologie ograniczające straty energii – między innymi okablowanie o zredukowanych oporach.

Co z ociepleniem domu?

Ocieplenie domu jest bardzo istotne – nie tylko zimą! Dobra warstwa izolacyjna w obrębie ścian oraz poddasza gwarantuje przede wszystkim chłodny dom latem i ciepły zimą. Nowoczesne izolacje odprowadzają efektywnie wilgoć z wnętrza pomieszczeń. Dodatkowym atutem nowoczesnych systemów dociepleniowych jest duża efektywność, co pozwala na kładzenie cienkich warstw izolacji.

Do systemu ociepleniowego należą okna. Jest to najcięższy kompromis – nieszczelne okna plastikowe z mocnymi uszczelkami, czy pracujące okna drewniane, które oddychają? Obecnie kupić można świetne okna PCV z systemem przepuszczania powietrza i wilgoci, z jednoczesnym oszczędzaniem ciepła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *