bezpieczne korzystanie z internetu

Edukacja internetowa, czyli jak zachować się w wirtualnym świecie

Porady

Konieczność korzystania z internetu w codziennym życiu dla wielu osób jest sporym wyzwaniem. Zwłaszcza dla ludzi starszych oraz tzw. wykluczonych cyfrowo, które z wielką siecią nie miały za dużo do czynienia. Zakupy, załatwianie spraw urzędowych, rozrywka a nawet coraz częściej porady lekarskie przenoszone są do internetu. Z jednej strony to znaczne ułatwienie, z drugiej – właśnie dla takich osób – duże wyzwanie. Jednak to nie one są głównym celem potencjalnych hakerskich ataków, ale ludzie, którzy z internetu korzystają najczęściej. Dlaczego? Ponieważ zostawiają w nim mnóstwo swoich „śladów”, za pomocą których o wiele łatwiej do nich dotrzeć.

Z tego względu warto zadbać o kompleksową i dokładną edukację internetową nie tylko dla najmłodszych i najstarszych, ale również dla stałych bywalców internetu

Nawet takie podstawy jak prawidłowa obsługa poczty elektronicznej, wydawanie zgód marketingowych, akceptowanie regulaminów, rejestrowanie się w sklepach albo pisanie komentarzy ma ogromne znaczenie dla naszego cyberbezpieczeństwa. Umiejętność właściwego zadbania o swoje internetowe bezpieczeństwo podczas surfowania po sieci jest niezwykle ważna. Chroni się wtedy nie tylko wrażliwe dane, dostęp do serwisów społecznościowych, poczty, serwerów firmowych, ale również oszczędności w banku, jeśli korzystamy z mobilnych aplikacji do płatności. Bardzo istotnym elementem, na które zwraca uwagę cyberbezpieczeństwo, jest wyrobienie w sobie instynktu związanego z szybką oceną wartości strony www. To między innymi sprawdzenie, czy ma wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa, czy znani są jej właściciele lub autorzy, czy posiada regulamin, politykę prywatności itp.

Należy dokładnie sprawdzać adres strony, zanim się na nią zalogujemy, zwłaszcza w przypadku logowania na strony urzędowe i bankowe

Jak można dowiedzieć się z serwisu nety.pl, absolutnym minimum jest zainstalowanie programu antywirusowego, regularne skanowanie komputera, ale i włączenie ochrony w czasie rzeczywistym, która szybko wyłapuje podejrzane strony. Wiele osób unika aktualizacji systemowych, w tym przeglądarki i programów, a to właśnie one często odpowiadają za usunięcie luk, dzięki którym łatwo się włamać na nasze urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *