jak dziala fotowoltaika

Na jakiej zasadzie działa fotowoltaika?

Dom

Kiedy mówimy o energii odnawialnej, nie sposób pominąć najbogatszego dostępnego nam źródła: słońca. Ilość energii słonecznej wytworzona w ciągu zaledwie jednej godziny może zasilić roczny zapas energii elektrycznej dla całego świata! Panele słoneczne, znane również jako fotowoltaika Wrocław, są odpowiedzialne za przechwytywanie energii słonecznej i przekształcanie jej w użyteczną energię elektryczną. Składają się z mniejszych jednostek zwanych ogniwami słonecznymi, które są wykonane z materiałów półprzewodnikowych, zazwyczaj krzemu.

Kiedy światło słoneczne pada na ten materiał, powoduje, że cząsteczki światła lub fotony wybijają wolne elektrony, wytwarzając w ten sposób przepływ elektryczności. Chociaż niekoniecznie musi być słonecznie, aby panele mogły przechwycić światło, to lepiej działają lepiej w bardziej nasłonecznionych miejscach.

Aby panele działały konieczne jest wytworzenie pola elektrycznego, które odbywa się za pomocą innych materiałów, takich jak bor i fosfor, w połączeniu z krzemem w celu wytworzenia ładunków dodatnich i ujemnych. Ogniwa fotowoltaiczne składają się z krzemu monokrystalicznego (który jest bardziej wydajny i droższy) oraz polikrystalicznego, który jest tańszy, ale ma niższą wydajność.

Panele słoneczne składają się z następujących elementów:

– Octan etylenowo-winylowy lub EVA jako pokrycie odporne na temperaturę i wilgoć,
– Polimerowy tylny arkusz do regulacji temperatury,
– Tafla szkła chroniąca go przed uderzeniami,
– Aluminiowa rama,
– Skrzynka przyłączeniowa jako system centralny.

Całkowite poleganie na energii słonecznej zależy od pokonania dwóch głównych wyzwań:

– Nierówny rozkład światła słonecznego na całym świecie,
– Niespójność jego “dostaw”.

Oznacza to, że przechowywanie i wydajność paneli słonecznych to dwa bardzo ważne czynniki.

Dobrą wiadomością jest to, że technologia energetyki słonecznej szybko się rozwija — innowacje, takie jak nowy typ ogniwa słonecznego lub nowy rodzaj materiału do krzemowych ogniw słonecznych, mogą w niedługim czasie wiele odmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *